شالکه و ماجرایی که بعدها در تبریز تکرار شد(عکس)


هنوز هم برای بسیاری از آلمانی ها قهرمانی بایرن مونیخ در فصل 2000-2001 یک اتفاق استثنایی و تاریخی محسوب می شود.

به گزارش" ورزش سه" در فصل 2000-2001 دو تیم شالکه و بایرن مونیخ در حالی به مصاف هم رفتند که تیم بایرن مونیخ با یک مساوی می توانست قهرمانی بوندسلیگا را جشن بگیرد و این در حالی بود که شالکه برای قهرمانی به شکست بایرن و پیروزی برابر اونترهاخینگ نیاز داشت. بایرن در روز آخر مسابقات میهمان تیم قدیمی هامبورگ بود که مهدی مهدوی کیا را در اختیار داشت و در آن سو شالکه در زمین خودش از تیم اونترهاخینگ میزبانی می کرد. با توجه به قرعه دو تیم در هفته آخر شالکه این امیدواری را داشت تا به شکست احتمالی بایرن در بندر هامبورگ دل خوش کند با این حال دیدار آن ها برابر اونترهاخینگ مطابق میل پیش نرفت و شاگردان هوب استیونس با دو گل حریف شکفت زده شدند. اما در حالی که مساوی برابر هامبورگ با نتیجه صفر صفر دنبال می شد شالکه بازگشت فوق العاده ای به بازی داشت و با 5 گل حریف خود را در مقابل چشم هزاران هوادار خرد کرد.


در این شرایط بایرن با وجود افزایش استرس دیدار مقابل هامبورگ مشغول اداره بازی بود اما کمی قبل از دقیقه 90 مسابقه حمله ای از سمت راست هامبورگ توسط مهدوی کیا آغاز شد و این توپ به سمت چپ زمین رفت تا سرجی باربارس مهاجم شاخص بوسنیایی هامبورگ با یک ضربه سر تماشایی دروازه الیور کان را فروبریزد و به این ترتیب بایرن را در آستانه از دست دادن قهرمانی قرار بدهد.

 

 


در تصاویری که از آن مسابقه به یادگار مانده استرس بالای بایرنی ها در لحظات پایانی و غم و اندوه آن ها کاملا مشخص است. اتفاق جالب اما جایی رقم خورد که با   اتمام بازی شالکه مقابل اونترهاخینگ هواداران این تیم به خیال قهرمانی تیمشان بعد از سال ها سکوهای پارک اشتادیون را ترک کرده و با عبور از پیست تارتان به وسط زمین دویدند.

 


کسی خبر نداشت بازی بایرن مونیخ هنوز به پایان نرسیده و تصور هواداران شالکه قهرمانی قطعی تیمشان بود اما در دقیقه 92 بازی هامبورگ- بایرن سرمربی هامبورگ اقدام به تعویض مهدوی کیا کرد و پیستون راست ایرانی HSV که خسته هم شده بود میدان را ترک کرد و به سمت نیمکت ذخیره ها آمد. آن هم در شرایطی که در لحظه ترک زمین دست خود را به نشانه پیروزی مشت کرده بود تا نشان دهد این برد برای هامبورگی ها چقدر اهمیت دارد. لحظاتی بعد از تعویض مهدوی کیا بازی ادامه یافت در حالی که بایرن سراسیمه حمله می کرد ضربه اویفالوژی مدافع چک هامبورگ به شوبرت دروازه بان سوم این تیم با شیرجه این دروازه بان توام شد که در این لحظه مار مرک داور مشهور آلمانی اعلام خطای دوضرب به سود بایرن در محوطه جریمه هامبورگ کرد. این توپی بود که شوبرت می توانست با یک ضربه پا دور کند اما شاید فکر نمی کرد داور این توپ  اویفالوژی را پاس به عقب حساب کند.


در این لحظه و در حالی که هواداران شالکه در پارک اشتادیون درحال شادی بودند ناگهان اسکرین های بزرگ ورزشگاه روشن شد و تصویر ضربه کاشته بایرن را نشان داد. این لحظه چهار دقیقه بعد از آغاز جشن شالکه ای ها برای قهرمانی بود آن ها را ناگهان برسرجای خودشان میخکوب کرد.

 

 

 


از تصاویر اسکرین های بزرگ ورزشگاه درگیری شدید الیور کان با بازیکنان هامبورگ و تب و تاب هامبورگی ها در بستن دیوار دفاعی اضطراب را به نهایت خود رسانده بود و همه منتظر سوت پایان بازی بودند. در این لحظه اشتفان افنبرگ با یک پاس عرضی توپ را به پاتریک اندرسون مدافع سوئدی داد و او با یک ضربه سنگین و باور نکردنی توپ را به تور دروازه هامبورگ دوخت. ضربه ای که باعث شد که قهرمان بوندسلیگا ناگهان تغییرکند و دوباره این بار بایرنی ها اقدام به جشن در ورزشگاه هامبورگ کنند.


جالب اینکه پاتریک اندرسون که از مونشن گلادباخ به بایرن آمده بود اصولا کمتر در موقعیت گنی قرار می گرفت مشخص  نشد چرا او برای زدن این کاشته پیش آمده بود. به هرحال همه چیز مثل یک تصادف برنامه ریزی شده پیش رفت و بایرن با این گل تاریخی و استثنایی4+90 قهرمان بوندسلیگا شد. گلی که مثل شکستن یک سد پر از آب سرد روی سر هواداران شالکه بود که دقیقا 4 دقیقه 28 ثانیه برای قهرمانی تیمشان شادی کردند. اتفاقی که در ورزشگاه شالکه رخ داد با تصاویری که از گوشه و کنار این بازی انتخاب کردیم مشخص شده است اتفاقی که کاملا مشابه با اتفاقی بود که تراکتورسازی در لیگ ایران به آن دچار شد و به طور غیرواقعی جشن قهرمانی گرفت. اتفاقی که در همان زمان رسانه های آلمانی به آن پرداختند واز مشابهت ماجرای قهرمانی تراکتور و شالکه گفتند.


اگر دوست دارید بیشتر درباره این قهرمانی بدانید باید ویدئوی قهرمانی این دو مسابقه را نگاه کنید و صحنه های عجیب و غریب رخ داده در ورزشگاه هامبورگ و پارک اشتادیون را ببینید. چیزی که فوتبال را تبدیل به زیباترین و مهیج ترین رشته ورزشی جهان می کند.

 

 

 

 

 

 

 

قهرمانی دراماتیک بایرن مونیخ در دقیقه93(فصل2000/2001)

یک جای خالی بزرگ در کارنامه درخشان سرخیو راموس!

قلعه‌نویی : به بعضی ها نمی شود گفت آدم!

تازه داماد استقلال؛ راز علاقه یکباره به رنگ آبی

تعویض مهدوی کیا و حماسه تاریخی بایرن

برنامه ویژه فردوسی پور برای چاپ نود!

مرتضی پورعلی‌گنجی هستم 26 ساله از بابل

وضع عجیب و اسفناک مربی ایرانی در آذربایجان

بایرن ,هامبورگ ,قهرمانی ,شالکه ,  ,ها ,    ,بایرن مونیخ ,مهدوی کیا ,در حالی ,با یک

مشخصات

آخرین جستجو ها

دانلود فیلم ایرانی جدید با لینک مستقیم 97 مهندسی عمران 3443 وبگاه جامع تکنولوژی و کامپیوتر جهان لب خوانی سکوت (2) donya-k فایل اکی مرجع فروش و خرید انواع پایان نامه ، تحقیق ، مقاله ، پروژه ، ترجمه ، پاورپوینت ، انواع طرح های کسب و کار و ... مطالب اینترنتی مرجع مواد شیمیایی صنعتی dilumbkowspret